Holandia - flaga

Życie i praca w Holandii


czyli: jak i gdzie wyjechać do pracy w Holandii

Holandia - godło
. praca w Holandii

HOLANDIA:
. dane ogólne
. historia Holandii
. prowincje i miasta
. kuchnia holenderska

ŻYCIE W HOLANDII:
. język niderlandzki
. mieszkanie w Holandii
. koszty życia
. konto bankowe
. meldunek i dowód os.
. podróżowanie po Holandii
. szkoła w Holandii
. studia w Holandii

PRACA W HOLANDII
. dla kogo praca
. jak szukać pracy
. praca sezonowa
. jak dostać pracę
. numer BSN
. umowa o pracę
. zarobki w Holandii
. podatki w Holandii
. ubezpieczenie zdrowotne
. prawo pracy w Holandii
. holenderska emerytura
. samozatrudnienie

. ambasada RP

. kontakt z autorem

Darowizna dla autora:

Mieszkanie w Holandii

Holandia to mały kraj, co sprawia, że jest tu dość duża gęstość zaludnienia. To z kolei jest przyczyną dość skomplikowanej sytuacji na rynku mieszkaniowym, a oczekiwanie na mieszkanie do wynajęcia, w niektórych miastach liczone jest w latach. Ceny mieszkań są wysokie, a domów jeszcze wyższe. Oczywiście najdrożej jest w największych miastach i na ich obrzeżach.

Jadąc do pracy w Holandii musisz gdzieś mieszkać. Najczęściej, jeśli pracę znalazłeś już w Polsce, twój pracodawca lub firma pośrednicząca zapewni ci mieszkanie i często również wyżywienie. Będzie to tak zwane mieszkanie tymczasowe. W takich wypadkach dobrze jest mieć to zagwarantowane na piśmie, koniecznie z ceną wynajmu, żeby później się nie okazało, że pół wypłaty wydajesz na mieszkanie. Zdarzało się, że wmawiano ludziom w Polsce, że mieszkanie będzie darmowe, a później się okazało, że płacili za nie kokosy. Sytuacje te dotyczyły głównie mniejszych firm i niezbyt renomowanych pośredników.

Najczęściej takie za mieszkanie pobierana jest opłata w wysokości 60 Euro tygodniowo, ale jest naprawdę na wysokim poziomie. Oczywiście nie mieszkasz w nim sam. Często możliwe jest, przy zatrudnieniu przez agencję pośredniczącą, znalezienie mieszkania na mieście i otrzymanie od agencji częściowej refundacji za jego wynajęcie.

Jeśli jedziesz do pracy w Holandii na własną rękę, warto sprawdzić ofertę kempingów i różnego rodzaju ośrodków wypoczynkowo-wczasowych. Wynajmują one, za stosunkowo niedrogie pieniądze przyczepy campingowe lub domki, tym bardziej jeśli wynajmujemy je na dłuższy czas, na przykład trzy-cztery miesiące. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, są one przeznaczone do tymczasowego pobytu i niekiedy właściciele kempingów boją się odwiedzin przedstawicieli władzy i kontroli z tym związanych, w związku z czym czasem proszą swoich klientów o zmianę miejsca zamieszkania. Niestety, po wybrykach naszych rodaków w latach poprzednich, Polacy w niektórych miejscach nie są mile widziani. Chodziło o to, że Polacy wynajmowali większą część miejsc mieszkaniowych i urządzali zbyt głośne imprezy. Jeśli chodzi o rezerwację kempingu, warto spróbować zrobić to już z Polski, telefonicznie lub przez internet.

Ceny za wynajęcie przyczepy czy domku są bardzo zróżnicowane i zdecydowanie wyższe niż w Polsce. Zależą przede wszystkim od regionu oraz pory roku. W czasie letnich wakacji potrafią być nawet do dwóch razy wyższe. Oczywiście cenę można obniżyć kwaterując w jednym domku we dwójkę czy trójkę.

Jeśli chodzi o wynajęcie \”czegoś normalnego\”, to Polacy w Holandii zazwyczaj wynajmują domy, gdyż w nich zmieści się więcej osób, co sprawia, że cena za wynajem będzie mniejsza w przeliczeniu na osobę. Żeby móc wynająć mieszkanie lub dom legalnie i na jasnych warunkach trzeba mieć stałą pracę. Na rynku można spotkać mieszkanie socjalne do wynajmu i wolne mieszkania czynszowe. Różnica między nimi jest przede wszystkim w cenie. Cena zależy też w dużej mierze od regionu kraju, wielkości miasta i zapotrzebowania na mieszkania.

[1] [2]